Uwolnienie cen i częściowa prywatyzacja
Program dla energetyki
Uwolnienie cen i częściowa prywatyzacja
Wprowadzenie konkurencji w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, utworzenie rynku giełdowego i rynku kontraktów w handlu energią elektryczną, szybką prywatyzację elektowni i elektrociepłowni, a także prywatyzację Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE SA) przewiduje program demonopolizacji i prywatyzacji sektora elektroenergetycznego. Program opracowali eksperci Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz Polskich Sieci Energetycznych SA.
Dokument przewiduje też dobrowolne łączenie ze sobą niektórych elektrowni, wycofanie się PSE SA z pośrednictwa w handlu energią elektryczną oraz uwolnienie cen w 1997 r. Program jest nieoficjalną jeszcze wersją dokumentu MPiH, który ma zostać przedstawiony do zatwierdzenia przez KERM, a następnie przez Radę Ministrów.
Spółki dystrybucyjne będą mogły się łączyć
Program nie przewiduje stymulacji zmiany w strukturze organizacyjnej sektora dystrybucji energii elektrycznej. Rząd nie będzie się jednak sprzeciwiał łączeniu się spółek dystrybucyjnych (jest ich obecnie 33) . Spółki te będą mogły tworzyć między sobą konsorcja, by finansować wspólne projekty (np. budowa lokalnych elektrowni) . Ingerencja rządu następowałaby wówczas, gdyby zbyt duża liczba spółek zamierzała stworzyć zbyt duży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta