Chory na aids nie może czekać
Prosto ze Strasburga
Chory na aids nie może czekać
Marek Antoni Nowicki
We wrześniu 1992 r. dziesięciu Duńczyków wystąpiło ze skargą do Europejskiej Komisji Praw Człowieka. Byli to hemofilicy, wdowy po nich lub rodzice. Chodziło o zakażenie wirusem HIV między czerwcem 1978 r. i majem 1986 r. , z jednym wyjątkiem dotyczącym nieco późniejszego okresu.
Zgodnie z instrukcją Państwowej Komisji Zdrowia od 1 października 1985 r. produkty krwi były poddawane działaniu wysokiej temperatury, a od stycznia 1986 r. dawcy krwi kontrolowani w celu zapobieżenia przenoszeniu wirusa HIV. Do listopada 1987 r. można było jednak w pewnych okolicznościach używać nie badanych produktów krwi.
Duńskie Stowarzyszenie Hemofilików twierdziło w kwietniu 1987 r. , iż ok. 90 jego członków zostało zakażonych na skutek podania produktów krwi z wirusem HIV. We wrześniu 1987 r. parlament zdecydował, iż pokrzywdzonym należy wypłacić ex gratia po 100 tys. koron duńskich. Potem sumę tę podwyższono kolejno do 250 i 750 tys. koron. Stowarzyszenie wniosło pozew do Sądu Wyższego Wschodniej Danii przeciwko Ministerstwu Zdrowia, Państwowej Komisji Zdrowia, firmie Novo-Nordisk A. S. i Państwowemu Instytutowi Serologicznemu, zarzucając, iż działali w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta