Szwajcarska tajemnica bankowa
Szwajcarska tajemnica bankowa
Joanna Kwiek-Pietrzykowska
Najważniejszą podstawą prawną utrzymania w tajemnicy stanu konta klienta jest jego umowa z bankiem. Jeśli obowiązku takiego nie uzgodniono wyraźnie, staje się on częścią umowy jako zwyczaj handlowy. Tajemnica bankowa jest zatem umownym obowiązkiem banku i prawem klienta.
Jest ona ściśle związana z prawem każdego do respektowania jego sfery prywatności, którą gwarantuje art. 28 szwajcarskiego kodeksu cywilnego (ochronie podlega również sfera tajemnicy gospodarczej) .
Prawo Szwajcarii w ustawie bankowej z 1935 r. przyznaje klientom ochronę utrzymywania w tajemnicy ich kont bankowych, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Pojęcie "tajemnica bankowa" nie jest w żadnym akcie prawnym wyraźnie opisane. W doktrynie i praktyce istnieje jednak zgodność, że wszystkie dane o klientach są objęte tajemnicą. Również to, że firma jest klientem danego banku.
Milczenie banku jest prawem klienta, który może zwolnić bank z jego zachowania, a nawet zlecić mu udzielanie informacji osobom postronnym. Niezależnie od woli klienta, zgodnie z prawem cywilnym, bank musi udzielić informacji sędziom orzekającym: w sprawach małżeńskich, o osobach posiadających władzę rodzicielską, o opiekunach i w ograniczonym zakresie o doradcach prawnych, spadkobiercach zmarłego klienta, "z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta