Perłowy Trójkąt
Perłowy Trójkąt
Makau często porównuje się z Hongkongiem. Podobieństw jest faktycznie dużo -- oba leżą na wyspach i półwyspach nad Morzem Południowochińskim. Mają wiele wieżowców i nowoczesne głębokowodne porty. Zupełnie inna jest jednak skala. Makau ma 16 km kw. powierzchni i około 500 tys. mieszkańców, Hongkong 1 045 km kw. i około 6 milionów mieszkańców. W Makau widać ponadto dużo nowych inwestycji -- na terenach wydartych morzu powstają całe dzielnice wieżowców. W Hongkongu nowych inwestycji jest mało. Powód jest prosty --niedługo wraca on do Chin.
Wybrzeże Chin jest w tym rejonie bardzo urozmaicone -- liczne zatoki, całe archipelagi wysp. Jedna z tych zatok to Estuarium Rzeki Perłowej. Uchodzą do niego liczne odnogi tej rzeki. Wylotu z zatoki na pełne morze strzegą po obu jej stronach Makau i Hongkong. W głębi lądu, nad Rzeką Perłową leży Kanton (chińska nazwa: Guangzou) , do którego również docierają statki z całego świata. Te trzy jednostki administracyjne tworzą razem trójkąt, leżący w większości na terenie Delty Rzeki Perłowej. Z Hongkongu do Kantonu jest 110 km, z Makau do Kantonu ok. 100 km. , a wodolot z Hongkongu do Makau płynie 55 minut. Jest to Perłowy Trójkąt, taki jest też tytuł doskonałej książki Edwarda Kajdańskiego o tej części Chin.
Jest to region położony dość daleko od Pekinu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta