Prawnicy dyskutują
Zasady waloryzacji emerytur i rent w 1996 r.
Prawnicy dyskutują
Krzysztof Rączka
W ostatnich dniach rozgorzała dyskusja o waloryzacji emerytur i rent w 1996 r. Ma ona nie tylko swój wymiar polityczny, lecz także prawny, albowiem w kwestii tej prawnicy zajmują odmienne stanowiska. Wszystko wskazuje, że sprawa waloryzacji znajdzie swój epilog w Trybunale Konstytucyjnym, dlatego też jest czas na spokojną, merytoryczną dyskusję.
Bez wątpienia waloryzacja emerytur i rent to jeden z bardziej doniosłych i złożonych problemów polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, tak z ekonomicznego i socjalnego, jak i prawnego punktu widzenia. W ustanowionych zasadach waloryzacja świadczeń emerytalnorentowych przeplatają się bowiem finansowe możliwości Funduszu Ubezpieczenia Społecznego i będącego gwarantem jego wypłacalności budżetu państwa oraz potrzeby i oczekiwania świadczeniobiorców. Tak więc szeroko rozumiana efektywność zasad waloryzacji emerytur i rent jest wypadkową czynników natury ekonomicznej, społecznej i prawnej.
Mechanizm automatycznej, okresowej waloryzacji emerytur i rent po raz pierwszy w Polsce ustanowiono w ustawie z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent (Dz. U. nr 104, poz. 450 ze zm. ).
Z przewidzianych alternatywnie w konwencjach nr 102 i 128 Międzynarodowej Organizacji Pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta