Polityka karna nie może nadmiernie rozmijać się z odczuciami większości obywateli
Czy przyjęta w 1989 roku filozofia nierepresyjnego państwa i prawa przeżywa kryzys?
Polityka karna nie może nadmiernie rozmijać się z odczuciami większości obywateli
Artur Domosławski
Prof. Adam Strzembosz, I prezes Sądu Najwyższego:
-- Pytanie o kryzys filozofii państwa nierepresyjnego trzeba odnosić nie tylko do Polski, ale do całego świata cywilizowanego, który taki model przyjął. Moja odpowiedź na to pytanie brzmi: nie ma takiego kryzysu. Żywy za to jest wciąż mit skuteczności surowej represji i wysokiej kary. A nie ma na to żadnych dowodów.
Dzisiejszy stan wiedzy obala zarówno mit ogólnej prewencji (tzn. skuteczności zapobiegawczej wymierzania surowych kar) , jak i mit resocjalizacji (są kategorie przestępców, których nie daje się resocjalizować) . To, co nam pozostało, to karać sprawiedliwie.
Prof. Andrzej Gaberle, Uniwersytet Jagielloński, poseł Unii Wolności:
-- Teza o kryzysie jest niesłuszna. Represyjność wiąże się z generalnym oddziaływaniem państwa na społeczeństwo i ograniczeniem swobody działania. Nie da się represji ograniczyć tylko do świata przestępczego, odczują je także wszyscy inni.
Prof. Andrzej Siemaszko, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości:
-- Teza o kryzysie nierepresyjnego modelu jest bardzo trafnie sformułowana. Model...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta