Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cuda z piasku

09 maja 1996 | Nauka i Technika | AJ

Jak powstają mikroprocesory

Cuda z piasku

Mikroskopijne układy scalone są w stanie wykonywać bardzo wiele funkcji. Kostki pamięci typu EPROM służą do przechowywania informacji, mikroprocesory przetwarzają pakiety danych w systemach komputerowych, mikrokontrolery sterują zaś pracą silników spalinowych w nowoczesnych samochodach. Podstawowym surowcem do produkcji tych układów, które odmieniły świat, jest zwykły piasek. Powstają one w rezultacie nakładania nadzwyczaj cienkich warstw substancji o własnościach izolacyjnych oraz warstw przewodzących prąd elektryczny na płytkę krzemową. Kolejne takie warstwy składają się na tranzystory, których w jednym układzie mogą być nawet miliony.

Złożone układy scalone, popularnie nazywane chipami, budowane są na podkładzie, który stanowi płytka z krzemu. Jest on jednym z podstawowych składników zwykłego piasku i -- wyjąwszy tlen -- najczęściej występującym w świecie pierwiastkiem. Wykorzystywany jest w elektronice ze względu na swe unikatowe właściwości: krzem jest naturalnym półprzewodnikiem, co oznacza, że w odróżnieniu od izolatorów takich jak szkło (nigdy nie przepuszczających prądu elektrycznego) i przewodników takich jak miedź (niemal zawsze doskonale przewodzącej prąd) , krzem -- w zależności od zmieniających się warunków zewnętrznych --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 746

Spis treści
Zamów abonament