Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytane od deski do deski

17 maja 1996 | Media, Internet | AO

Gazety lokalne w Wielkopolsce

Czytane od deski do deski

Agnieszka Olbrot

Z ponad stu dwudziestu tytułów prasy lokalnej ukazujących się w Wielkopolsce większość określa siebie jako niezależne, wyrażające opinie społeczności. Ich wydawcy nie mają kompleksów -- rzadko skarżą się na niedostatki dziennikarskich umiejętności czy braki w wyposażeniu. Częściej na brak pieniędzy, choć są i tacy, którzy wydawaniem lokalnego pisma zbudowali sobie całkiem mocną, finansową pozycję. Gazety i czasopisma stały się drugą władzą w gminie, narzędziem kontroli i nacisku na samorządy. I powoli, ale konsekwentnie odbierają czytelników dużym tytułom regionalnym.

Otwieranie ust

Przed przełomem lat 80. i 90. prasa lokalna właściwie nie istniała, jeśli nie liczyć kilku, najczęściej bardzo oficjalnych periodyków. Zniesienie cenzury, przeniesienie rejestrów do sądów wojewódzkich, rozwiązanie problemu dostępu do papieru i ambicje ludzi spowodowały, że z początkiem nowej Polski narodziło się wiele inicjatyw wydawniczych.

Pierwsze tytuły lokalne powstawały w gorącej atmosferze przygotowań do pierwszych wyborów samorządowych. Tworzyli je najczęściej ludzie związani z komitetami obywatelskimi i środowiskami posierpniowymi, ubiegający się o poparcie wyborców. Wygrana oznaczała najczęściej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 754

Spis treści
Zamów abonament