Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdego dnia

07 czerwca 1996 | Nauka i Technika | KF

Kraj radiologicznie bezbronny

Każdego dnia

Gdyby jutro samolot uderzył w reaktor atomowy "Maria" w Świerku albo gdyby za naszą wschodnią granicą doszło do podobnej awarii, jaka zdarzyła się w Czarnobylu, Polska byłaby tak samo bezradna, jak w 1986 r. Byłaby zresztą bezradna wobec każdej innej wielkiej awarii.

Polskie instytucje, które odpowiadają za bezpieczeństwo radiologiczne kraju nie dopełniły obowiązków nałożonych przed 10 laty przez komisję rządową działającą w "dniach Czarnobyla". Przede wszystkim do dziś nie ma przepisów prawnych, które by regulowały postępowanie na wypadek zagrożenia jądrowego, także skażenia chemicznego, a nawet klęski powodzi. Mamy w kraju jeden reaktor atomowy w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku oraz w całym kraju 3500 obiektów przemysłowych, w których znajdują się toksyczne środki chemiczne. Spośród nich szczególne zagrożenie stwarza 200 obiektów, a największe 50--70. Nie można wykluczyć, że każdego dnia, w każdej chwili, w każdym z tych zakładów zdarzyć się może awaria.

Sąsiadują z nami od wschodu elektrownie atomowe: Ignalino, Smoleńsk, Czarnobyl, Chmielnicka, Równe.

Kuszenie losu

Po raz pierwszy Państwowa Agencja Atomistyki wspólnie z jednostkami podległymi szefowi Wojsk Obrony Przeciwchemicznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 773

Spis treści
Zamów abonament