Obciążenia pozostaną, bezpieczeństwo nie wzrośnie
Rządowy program reformy systemu emerytalnego przedstawiony Sejmowi a stojące przed Polską wyzwanie w perspektywie najbliższego ćwierćwiecza
Obciążenia pozostaną, bezpieczeństwo nie wzrośnie
Podstawową przesłanką konieczności zmiany obecnego systemu emerytalnego jest jego niewydolność finansowa. Wynika ona zarówno z uwarunkowań wewnętrzych, jak i zewnętrznych systemu.
Do najważniejszych czynników wewnętrznych należą: szerokie i nieuzasadnione możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę; łatwość uzyskania renty inwalidzkiej; wysoki wymiar świadczeń w stosunku do wynagrodzeń; nadmierna redystrybucja wpływająca na spłaszczenie struktury świadczeń; uprzywilejowanie, dzięki metodzie waloryzacji płacowej, emerytów i rencistów w korzystaniu ze wzrostu gospodarczego w okresie obniżania się poziomu inflacji; możliwość szerokiego łączenia emerytury, a szczególnie renty inwalidzkiej z pracą zarobkową.
Główne czynniki zewnętrzne to wysokie bezrobocie i związane z nim zmniejszenie wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zła sytuacja finansowa niektórych zakładów pracy powodująca niemożność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (nie chodzi tu o celowe uchylanie się dużych zakładów sektora publicznego z tzw. sektorów strategicznych od płatności z powodu liczenia na bezkarność) , spodziewane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta