Probierz trzeźwości
Kierowanie pojazdem po trzech drinkach zwiększa ryzyko wypadku aż 25-krotnie
Probierz trzeźwości
Test trzeźwości kierowców uzyskany za pomocą alkomatu ma być równoprawny z badaniami krwi na obecność alkoholu. Taki przepis zamierza wprowadzić niemieckie ministerstwo komunikacji, czemu sprzeciwiają się zarówno zmotoryzowani, jak i specjaliści od medycyny sądowej. Problem ten nie dotyczy Polski, ale ma on szerszy zasięg. Poza tym nie wiadomo, czy na podobne pomysły nie wpadną także krajowi ustawodawcy.
Spór powstał po tym, gdy w Niemczech zaczęto wprowadzać coraz doskonalsze alkomaty, zelektronizowane i skomputeryzowane, drogie, ale podobno wyjątkowo skuteczne. Przykładem takiego urządzenia najnowszej generacji jest "Alcotest 7110 Evidential", za który trzeba zapłacić aż 15 tys. marek. Wątpliwe, by polską policję było stać na taki luksus, ale kto wie, co będzie za kilka lat.
Zawodne alkomaty
Aparat wyposażony jest m. in. w czujniki temperatury i przepływu powietrza, tak żeby uniemożliwć zafałszowanie próby. Zawiera też czujniki podczerwone i elektrochemiczne, a nawet podzespół umożliwiający wykrycie resztek alkoholu zalegającego w jamie ustnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta