Przezorny wzajemnie ubezpieczony
Przezorny wzajemnie ubezpieczony
Ewa Stachura-Kruszewska
Idea wzajemności w ubezpieczeniach sięga co najmniej średniowiecza i wyprzedza powstawanie komercyjnych instytucji ubezpieczeniowych. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych zawsze powstawały jako wynik inicjatyw lokalnych w ograniczonych terytorialnie, gospodarczo lub zawodowo środowiskach, mających wspólny interes gospodarczy. W grupach, których uczestnicy zdali sobie sprawę, że albo rynek nie oferuje odpowiedniego ubezpieczenia od ryzyka utraty majątku w wyniku zdarzeń losowych, bądź, że owe ubezpieczenia są zbyt drogie.
Od gradobicia i bezrobocia
W Polsce od XVII wieku powstawały organizacje ubezpieczeń wzajemnych: "ubezpieczano mienie od gradobicia, pożaru, powodzi i innych nieszczęść, osoby od nieszczęśliwych wypadków i z czasem -- od utraty zarobków z jakichkolwiek powodów" -- pisze profesor historii gospodarczej Elżbieta Kaczyńska. -- "Ubezpieczenia ludności od następstw nieszczęśliwych wypadków (i utraty pracy) rozwijały się najlepiej tam, gdzie żywe były tradycje rzemiosła cechowego i bractw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta