Aktorzy i widzowie
Trudno znaleźć gminę, której rada zaakceptuje lokalizację wysypiska śmieci. Toczymy bitwy o przebieg autostrad. To symptomy stanu głębokiej nierównowagi. Brak mechanizmu nakazującego wybór typu "coś za coś" jest wywołany luką w systemach negocjacji społecznej.
Aktorzy i widzowie
Krzysztof Herbst
Dla władz samorządowych teren jest podstawowym elementem akcji. Wprawdzie gmina jest także właścicielem różnych innych składników majątkowych, ale to przede wszystkim teren stwarza możliwości gospodarki dynamicznej, pozwalającej iść do przodu, rozwijać się, osiągać nowe cele. Domy mieszkalne, ulice, lokale czy zakłady komunalne to raczej dobytek, który trzeba utrzymać w sprawności. Nowe perspektywy wiążą się zwykle z wykorzystaniem terenu.
Poprawnie? Dla zysku? Dla ludzi?
Można sobie wyobrazić różne cele rządzące wykorzystaniem przestrzeni. Upraszczając, wyróżnijmy trzy ich typy.
* Gospodarowanie nastawione na poprawność. Zakłada ono, że istnieją żelazne prawidłowości rządzące wykorzystaniem przestrzeni, że najlepszy sposób zagospodarowania tkwi w jej zastanych cechach. Trzeba tylko prawidłowo go doczytać i zrealizować.
* Wykorzystanie nastawione na zysk. Terytorium gminy jest jej majątkiem. Istotą gospodarowania jest wtedy maksymalizacja zysków. Jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta