Spór o baniaki
W ciągu kilkunastu miesięcy w Gdańsku ma zostać zbudowanych 6 nowych zbiorników o pojemności po 300 tys. metrów sześciennych każdy
Spór o baniaki
Piotr Adamowicz
-- Ta inwestycja w Gdańsku ma zagwarantować Polsce strategiczne rezerwy paliw -- mówi Zenon Kijuć, jeden z dyrektorów płockiego przedsiębiorstwa PERN. Tymczasem grupa mieszkańców dzielnicy pod wodzą radnego porusza niebo i ziemię, aby zablokować rozbudowę bazy paliwowej.
Stogi, Krakowiec, Górki zwane Zachodnimi, jak się spojrzy na mapę Gdańska, leżą na północnym zachodzie miasta. Na przylegające do tych osiedli plaże nie tylko gdańszczanie jeździli od zawsze.
Wielka gospodarka wkroczyła w ten rejon Gdańska w połowie lat 70. wraz z budową zlokalizowanego pomiędzy Westerplatte a Stogami Portu Północnego. W tym samym czasie płockie Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" postawiło między Krakowcem a Górkami 12 zbiorników paliwowych. Dalej na południe wybudowano gdańską rafinerię. Mieszkańcy Krakowca i Górek przyzwyczaili się do istnienia bazy, niektórzy znaleźli w niej zatrudnienie. Ta poprawna koegzystencja trwałaby nadal, gdyby nie decyzja o rozbudowie.
Strategiczny interes Polski
-- Cały kraj wisi na dwóch nitkach. Tej ze Wschodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta