Polemika w trakcie kontroli
Tryb odwoławczy w NIK
Polemika w trakcie kontroli
Włodzimierz Bieroń
Wzmocnienie -- przez możliwość wniesienia zastrzeżenia do protokołu kontroli i wystąpienia pokontrolnego - pozycji jednostki kontrolowanej było decydującą przesłanką wprowadzenia trybu odwoławczego do obowiązującej od sierpnia ub. r. ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. W ten sposób ustawodawca umożliwił podjęcie polemiki między kontrolowanym a kontrolerem już podczas trwania postępowania, a przed sformułowaniem ostatecznej informacji o wynikach kontroli. Nadto naczelne i centralne organa państwowe mogą przedstawić swe stanowisko do informacji NIK. W ten sposób opinia publiczna zyskała szansę poznania poglądów obu stron.
Tryb i procedurę odwoławczą regulują rozdział 3 ustawy o NIK "Postępowanie kontrolne" oraz zarządzenie prezesa NIK z 1 marca 1995 r. w sprawie postępowania kontrolnego, w szczególności zaś postanowienia rozdziałów 5--8.
Zgodnie z ustawą wyniki przeprowadzonej kontroli przedstawia się w protokole, który zawiera opis ustalonego stanu faktycznego, uwzględniając przede wszystkim odkryte nieprawidłowości. Protokół przedstawia przyczyny ich powstania i wymienia niekorzystne skutki, nie krępując się ze wskazaniem osób za nie odpowiedzialnych. Gdy treść protokołu nie wzbudza kontrowersji ani rozbieżności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta