List gończy, list żelazny, przywilej nietykalności
Ciekawe instytucje prawa karnego
List gończy, list żelazny, przywilej nietykalności
Spotkanie prezydenta RP z bokserem Gołotą, ściganym listem gończym za przestępstwo kryminalne, wzbudziło szerokie zainteresowanie. Trwają spekulacje, co na tym spotkaniu zyska bokser i czy rychło list gończy zostanie mu zamieniony na list żelazny. Skoro tyle wokół jest rozmów o listach gończych i żelaznych, warto wiedzieć, na czym owe listy polegają i jaka jest ich rola w prawie karnym.
List gończy jest instytucją dość znaną. Już sama nazwa wskazuje, że związany jest z "gonieniem", czyli z taką sytuacją, gdy sprawca przestępstwa ucieka, ukrywa się i trzeba go ścigać.
Jeden ze środków przymusu
List gończy jest jednym ze środków przymusu przewidzianych w kodeksie postępowania karnego. Żeby go wysłać, musi równocześnie zaistnieć kilka warunków. Po pierwsze -- musi być osoba poszukiwana. W zależności od stadium postępowania może to być oskarżony (jeśli sprawa jest w postępowaniu sądowym) lub podejrzany (jeśli toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze) . Tu i ówdzie stosuje się listy gończe również wobec skazanych ukrywających się przed odbyciem kary. Taka praktyka wydaje się jednak trochę dowolna, nie znajdująca dostatecznego uzasadnienia w przepisach k. p. k. i kodeksu karnego wykonawczego. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta