Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca może się bronić przed pozwem zbiorowym

13 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Piotr Terlecki

Firma, wobec której grupa osób wysuwa roszczenia, nie jest bezradna. Wpierw powinna sprawdzić, czy zostały spełnione przesłanki formalne rozpoznania sprawy

Pozwy zbiorowe, kojarzone przede wszystkim z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, niedawno zostały wprowadzone także do polskiego systemu prawnego za sprawą ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych (DzU z 2010 r. nr 7, poz. 44; dalej ustawa). Obowiązuje ona od 19 lipca 2010 r.

Cel ustawy

W założeniu celem wprowadzenia ustawy jest zwiększenie możliwości dochodzenia roszczeń przez grupę osób pokrzywdzonych przez jeden podmiot. Regulacja ta stanowi nowe narzędzie, dlatego na ogół analizowano ją z punktu widzenia poszkodowanych. Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie także z drugiej strony, to znaczy z punktu widzenia potencjalnych pozwanych.

Należy bowiem pamiętać, że instytucja ta – pomijając to, że stanowi dobrodziejstwo dla wielu pokrzywdzonych osób – może również stać się instrumentem prawnym prowadzącym do nadużyć. Dlatego warto zastanowić się nad możliwościami skutecznej obrony, w przypadku gdy jest się podmiotem pozwanym w ramach roszczenia grupowego.

Potencjalni pozwani

Analizując zakres zastosowania ustawy, należy stwierdzić, że najbardziej zagrożone pozwami zbiorowymi są takie podmioty, jak: Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego (pierwsze pozwy zbiorowe zostały złożone przez powodzian oraz pacjentów zarażonych wirusem żółtaczki) oraz przedsiębiorcy.

W tej drugiej grupie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8801

Spis treści
Zamów abonament