Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucyjny status prokuratury

27 stycznia 2011 | Prawo | Piotr Winczorek

Do dyskusji o prokuraturze, która ma zająć należne jej miejsce w konstytucji, włączył się profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Prokurator Krzysztof Dratwa w artykule „Prokuratura w konstytucji: ustawowa kosmetyka” („Rz” z 22 – 23 stycznia) zastanawia się, jak powinna być uregulowana w ustawie zasadniczej kwestia tego ważnego organu państwa. Autor ubolewa, że propozycje zmian konstytucji dotyczące prokuratury zawarte w projekcie poselskim (a w istocie projekcie Platformy Obywatelskiej) przybrały konwencjonalną i mało ambitną postać. Nie w pełni się z nim zgadzam.

Już sam fakt, że ustrojowe znaczenie prokuratury dostrzeżone zostało przez twórców tego projektu, jest czymś godnym pozytywnego odnotowania. Dotychczas bowiem instytucja ta wspominana była w konstytucji jedynie przy okazji innych uregulowań. Prokuratorowi generalnemu przysługuje na mocy art. 191 ust. 1 pkt 1 (i nadal będzie przysługiwać) prawo wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności i legalności aktów normatywnych, a także zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych.

Oddzielny rozdział

Jedną z ważniejszych kwestii poruszanych przez autora jest usytuowanie kompleksu przepisów o prokuraturze w obrębie obowiązującej konstytucji. Projektodawcy nowelizacji sugerują, aby przepisy te wyodrębnić jako oddzielny podtytuł w rozdziale IX, który traktuje o organach kontroli państwowej i ochrony prawa. Umieszczone są w nim obecnie uregulowania dotyczące Najwyższej Izby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8837

Spis treści
Zamów abonament