Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed sądem pracy strony mogą przedstawić każdy dowód

24 marca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Podwładnemu łatwiej udowodnić swoje racje w procesie z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych niż w zwykłym postępowaniu cywilnym. Dlaczego?

Dlatego, że ustawodawca zniósł niektóre ograniczenia przy dowodach obowiązujące w postępowaniu cywilnym. Ma to szczególne znaczenie dla tych, którzy kwestionują wysokość ustalonych przez ZUS świadczeń okresowych, emerytury bądź renty.

Bez dokumentów

Zasadą jest, że do postępowania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy ogólne postępowania cywilnego. Trzeba jednak uwzględnić też te szczególne z działu III kodeksu postępowania cywilnego, precyzujące odrębność tych spraw.

Jednym z wyjątków przy postępowaniu dowodowym jest art. 473 k.p.c. Stanowi on, że do tych postępowań nie odnoszą się przepisy ograniczające dopuszczalność dowodu ze świadków i z przesłuchania stron.

Znaczenie tej regulacji doceni zwłaszcza pracownik lub ubezpieczony, kiedy będzie powoływał się na okoliczności,  które powinny zostać odzwierciedlone w dokumentach.

Zgodnie z art. 74 § 1 k.c. zastrzeżenie formy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8885

Spis treści
Zamów abonament