Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski lęk przed Fukushimą

24 marca 2011 | Kraj | Ewa Łosińska Jarosław Stróżyk
Anarchiści protestują przeciwko planom budowy w Polsce elektrowni atomowej. Na zdjęciu ich akcja w Łodzi 19 marca
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Anarchiści protestują przeciwko planom budowy w Polsce elektrowni atomowej. Na zdjęciu ich akcja w Łodzi 19 marca
Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza jest związana z niskim poziomem napromieniowania trwającym przez długi czas. Zmiany pojawiają się stopniowo, mogą prowadzić do nowotworów i mutacji w DNA człowieka. Z drugą grupą skutków mamy do czynienia, kiedy człowiek narażony  jest na bardzo silne promieniowanie w krótkim czasie.  Wtedy pojawiają się poparzenia i choroba popromienna,  która może się skończyć rychłą śmiercią napromieniowanego.
źródło: Rzeczpospolita
Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza jest związana z niskim poziomem napromieniowania trwającym przez długi czas. Zmiany pojawiają się stopniowo, mogą prowadzić do nowotworów i mutacji w DNA człowieka. Z drugą grupą skutków mamy do czynienia, kiedy człowiek narażony jest na bardzo silne promieniowanie w krótkim czasie. Wtedy pojawiają się poparzenia i choroba popromienna, która może się skończyć rychłą śmiercią napromieniowanego.

Powietrze znad Japonii niedługo dotrze nad Wisłę. – Nie ma się czego bać – uspokajają eksperci. Bez skutku

Naukowcy zapewniają, że chmura nie będzie radioaktywna, a szkodliwe substancje, które dostały się do atmosfery w wyniku awarii w japońskiej elektrowni Fukushima, nim dotrą do Polski, ulegną rozrzedzeniu.

Wielu Polaków wie jednak swoje i zawczasu woli się zabezpieczyć.

– Uspokajają, uspokajają, a później jak zwykle okaże się, że było gorzej, niż mówiono. Przecież japońskie władze też twierdziły, że to zaledwie niegroźna usterka, a okazało się, że do dzisiaj nie mogą sobie poradzić z awarią – przekonuje Marek Nowicki z Warszawy, który tuż po katastrofie zaopatrzył się w aptece w płyn Lugola.

Płyn, który podawano w Polsce po katastrofie w Czarnobylu w 1986 r., stał się w ostatnich kilkunastu dniach jednym z najbardziej pożądanych produktów i błyskawicznie znikał z aptek w całym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8885

Spis treści
Zamów abonament