Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie natura zmaga się z historią

22 lipca 2011 | Moje Podróże | Regina Skibińska
Między monumentalnymi zabytkami Angkoru wożą turystów tuk-tuki, riksze ciągnięte przez motocykle
autor zdjęcia: Regina Skibińska
źródło: Fotorzepa
Między monumentalnymi zabytkami Angkoru wożą turystów tuk-tuki, riksze ciągnięte przez motocykle
źródło: Rzeczpospolita

Wydarte dżungli i odnowione po niszczycielskiej działalności Czerwonych Khmerów majestatyczne kamienne świątynie Angkoru przeżywają dziś najazd turystów, a cenne rzeźby padają łupem złodziei

Przez gąszcz bujnej tropikalnej roślinności z trudem przedzierają się promienie słoneczne. Gigantyczne korzenie oplatają mury, konary wdzierają się między omszałe bloki skalne. Natura próbuje pokonać ludzkie dzieła, wrasta w każdą wolną przestrzeń, pnie się po budowlach i otacza je gałęziami niczym ośmiornica mackami.

Taki obraz zobaczył francuski podróżnik Henri Mouhot, kiedy w 1861 r. skuszony opowieściami o tajemniczych khmerskich świątyniach, ryzykując życie, wypuścił się w głąb Indochin, do dżungli opanowanej przez dzikie zwierzęta. Odkrył tam zabytki Angkoru – średniowiecznego królestwa obejmującego obszar dzisiejszej Kambodży oraz część terenów należących teraz do Laosu, Tajlandii i Wietnamu. O jego zdumiewających budowlach już w XVII w. donosili portugalscy misjonarze, jednak opowieściom tym nikt nie dawał wiary. Popularność Angkoru rozpoczęła się dopiero od wyprawy Mouhota.

Dziś do Angkoru można łatwo się dostać. Komfortowy sypialny autobus z miejscami leżącymi przedziera się przez błotniste uliczki i parkuje na niedużym podwórzu. – Jesteśmy na dworcu w Siem Reap – szykowna konduktorka budzi pasażerów.

Siem Reap jest typowym azjatyckim centrum ruchu turystycznego. Setki hoteli – od odrapanych ruder dla podróżników z plecakami po luksusowe ośrodki spa dla zamożnych. Bazary sąsiadują z eleganckimi sklepami z jedwabiem, a restauracje z rozwalającymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8985

Spis treści
Zamów abonament