Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy fiskus słusznie nalicza oprocentowanie nawet po otrzymaniu pieniędzy

22 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Kowalska Artur Kowalski

Od tego roku zmieniły się zasady wpłacania zaliczek za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego. Powinno to wpłynąć na sposób interpretowania przepisów regulujących zasady naliczania odsetek za zwłokę

Przemawia za tym także to, że obecna wykładnia jest sprzeczna z celem wprowadzenia obowiązku zapłaty takich odsetek.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że odsetki od nieuiszczonej w terminie zaliczki na podatek dochodowy powinny być naliczane od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin jej płatności do dnia złożenia zeznania rocznego. Po zakończeniu roku obowiązek podatkowy ulega skonkretyzowaniu i zamienia się w zobowiązanie podatkowe za cały okres, na poczet którego zaliczki były pobierane.

Nie ma zatem uzasadnienia do zaprzestania naliczania odsetek od zaliczek przed złożeniem zeznania. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 24 września 2009 r. (IPPB1/415-498/09-2/AG).

Za jaki okres

Zasada ta nie budzi większych wątpliwości, gdy podatnik w ogóle nie odprowadził zaliczki i wpłacił dopiero podatek wynikający z zeznania. Inaczej jest, gdy zaliczka została wpłacona z opóźnieniem – już po zakończeniu roku podatkowego. To dlatego, że zdaniem fiskusa nie wpływa to na naliczanie odsetek za zwłokę (mimo że pieniądze trafiły na konto urzędu skarbowego).

Przykład

Podwójna zaliczka na podatek dochodowy za listopad i grudzień 2011 r. wyniosła 14 tys. zł. Przedsiębiorca nie wpłacił jej w terminie (czyli do 20 grudnia 2011 r.).

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9164

Wydanie: 9164

Spis treści
Zamów abonament