Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opieką nad potomstwem można, a niekiedy trzeba się dzielić

22 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Wiktoria Cieślikowska

Jeśli matka wybrała 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą jego część wolno wziąć ojcu dziecka. Ma też gwarantowane wolne, aby zajmować się córką lub synem

Przysługuje mu również prawo do urlopu macierzyńskiego, gdy rodzicielka wykorzystała osiem jego tygodni, ale nadal wymaga opieki szpitalnej, bo jest chora i nie może osobiście zajmować się potomkiem (art. 180 § 61 k.p.).

To, czego nie wzięła matka

W takim wypadku urlop macierzyński matki przerywa się, a łączna długość tej opieki nie przekroczy tylu tygodni, ile wynika z racji pojawienia się potomstwa na świecie (art. 180 § 62 i § 63 k.p.).

Przykład

Pani Monika urodziła 5 grudnia 2011 r. syna. Miała jednak komplikacje zdrowotne i do 13 lutego 2012 r. wymagała opieki szpitalnej.

Po ośmiu tygodniach od porodu, czyli od 30 stycznia, mogła przerwać urlop macierzyński. Do 13 lutego z urlopu mógł korzystać ojciec dziecka, a pozostałą jego

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9164

Wydanie: 9164

Spis treści
Zamów abonament