Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokość pensji za niepełny miesiąc pracy zależy od zapisów w angażu

22 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Ustalając liczbę nieprzepracowanych godzin do celów naliczenia płacy , trzeba kierować się ich nominalnym miesięcznym wymiarem. Nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje zadania w systemie równoważnym

- Pracownik doniósł zwolnienie lekarskie na cały luty (29 dni). Ma stawkę stałą miesięczną 3800 zł. Czy oprócz wynagrodzenia chorobowego trzeba wypłacić mu również pensję za przepracowaną część miesiąca? Choć pracownik nie przepracuje ani jednego dnia, pytamy ze względu na sposób liczenia częściowego wynagrodzenia, gdzie stawkę należy podzielić przez 30. Inny pracownik, którego zatrudniliśmy w równoważnym systemie pracy (przy dozorze urządzeń) od 15 lutego br., zgodnie z umową, otrzymywać będzie stałą miesięczną pensję w wysokości 4000 zł. W jego rozkładzie czasu pracy na luty ma rozpisaną pracę po 16 godzin (15, 17, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 lutego, tj. 128 godzin). Jak obliczyć należne tym osobom wynagrodzenie za luty? – pyta czytelnik.

U pierwszego pracownika nie ma podstaw do tego, aby wypłacić mu wynagrodzenie za jeden dzień, ponieważ go nie przepracował. Z kolei pensję drugiego zatrudnionego należy obliczyć, uwzględniając liczbę godzin brakujących mu do nominału na luty. Jednak obliczając wymiar nieprzepracowanych godzin, należy wziąć pod uwagę czas faktycznie przepracowany, a nie wynikający z kalendarza.

Ryczałt trudniej obliczyć

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje do niego prawo tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.). Takim wyjątkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9164

Wydanie: 9164

Spis treści
Zamów abonament