Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejasna klauzula nieruchomościowa

30 marca 2012 | Prawo i praktyka | Mariusz Szulc

Przychody ze zbycia nieruchomości są opodatkowane w kraju ich położenia. Wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania identycznie traktuje sprzedaż udziałów w spółkach, których majątek stanowią głównie nieruchomości

Regulacja taka nazywana jest „klauzulą nieruchomościową".

Zbycie bez daniny

Jeśli sprzedającym udziały w spółce handlowej jest podmiot polski, to transakcja będzie opodatkowana w naszym kraju. Co jeśli będzie nim podmiot zagraniczny? Wtedy analizujemy, czy istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem jego rezydencji i ewentualnie, jaki ma ona kształt. Jeśli nie będzie zawierała klauzuli nieruchomościowej, istnieje możliwość uniknięcia opodatkowania sprzedaży w Polsce.

Problemy z interpretacją

Klauzulę zawierają np. umowy z Niemcami, Szwecją, Austrią, Danią oraz Francją. Nie ma jej natomiast m.in. w umowach z Luksemburgiem i Cyprem. Oba kraje w ten sposób zachęciły inwestorów z Polski do zakładania spółek kierujących inwestycjami na polskim rynku nieruchomości. Dzięki brakowi klauzuli mogą sprzedać udziały w polskiej spółce posiadającej majątek nieruchomy bez konieczności płacenia podatku w Polsce.

Problemem jest niejasno sformułowana treść typowej klauzuli. Przykładowo w protokole do umowy ze Szwajcarią wygląda ona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9196

Wydanie: 9196

Spis treści
Zamów abonament