Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe reguły prowadzenia procesów

15 maja 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Właściciel firmy już nie musi iść z pozwem przeciwko swojemu kontrahentowi do sądu gospodarczego. Jego sprawę rozpozna sąd cywilny, który będzie mógł procedować bardziej elastycznie

Zmiana ta to efekt nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która zaczęła obowiązywać 3 maja (ustawa z 16 września 2011 r.; DzU nr 233, poz. 1381). Likwiduje ona odrębne postępowania w sprawach gospodarczych. Teraz są one rozpoznawane według zasad obowiązujących w zwykłym procesie cywilnym. Zmienione reguły stosowane są do postępowań wszczętych po dniu wejścia w życie ustawy, czyli od 4 maja.

Mimo zlikwidowania postępowań gospodarczych, nadal funkcjonują sądy gospodarcze jako wydziały sądów powszechnych. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika bowiem, że „celowe jest wykorzystanie dotychczasowej specjalizacji sędziów sądów gospodarczych przy rozpoznawaniu tych spraw”.

Znika, choć zostaje

Nowe przepisy rezygnują z tzw. prekluzji dowodowej. Tak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji. W praktyce jednak pewne elementy owej prekluzji nadal pozostają i funkcjonują – i to już w odniesieniu do całego procesu cywilnego, a nie jedynie postępowania odrębnego, jakim było postępowanie gospodarcze.

Przed nowelizacją przepisów prekluzja dowodowa sprowadzała się do tego, że powód (przedsiębiorca inicjujący proces) w pozwie, a pozwany (jego przeciwnik) w odpowiedzi na pozew, musieli zgłosić wszystkie dowody. Jeśli tego nie zrobili, tracili możliwość powoływania się na nie (od zasady tej były wprawdzie wyjątki, ale nieliczne)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9232

Wydanie: 9232

Spis treści
Zamów abonament