Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metoda kasowa – więcej kłopotów niż korzyści

25 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Joanna Rucińska
źródło: Rzeczpospolita

Już dziś małe firmy mogą zdecydować, że będą odprowadzać VAT do urzędu skarbowego, dopiero gdy kontrahent im zapłaci. Niestety jest to realna korzyść tylko wtedy, gdy nabywca nie spóźnia się dłużej niż trzy miesiące

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje co do zasady z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Oznacza to, że podatnik zobowiązany jest do odprowadzenia podatku niezależnie od tego, czy otrzymał od kontrahenta zapłatę za dostarczone towary czy wykonane usługi.

Pewnym udogodnieniem, dostępnym dla małych podatników (tj. podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro lub 45 tys. euro w przypadku m.in. agentów, zleceniobiorców i prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie), jest możliwość wyboru rozliczania tzw. metodą kasową.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT wybór tej metody powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje nie na zasadach ogólnych, ale z dniem uregulowania przez kontrahenta całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli kontrahent nie zapłaci za towary lub usługi, to obowiązek odprowadzenia VAT będzie nieco przesunięty w czasie.

Przez uregulowanie należności należy rozumieć zarówno płatność w gotówce lub za pośrednictwem banku, jak i np.: potrącenie (kompensatę) należności. Jeżeli nabywca zapłacił tylko część należności, to obowiązek podatkowy powstaje w stosunku do tej części.

O wyborze metody kasowej przedsiębiorca musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9266

Wydanie: 9266

Spis treści
Zamów abonament