Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ACTA i spór o proporcjonalność

25 czerwca 2012 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Tadeusz Koncewicz
źródło: archiwum prywatne
Tomasz Tadeusz Koncewicz

W sytuacji, gdy problem umowy ACTA wraca, prawdziwym wyzwaniem jest prawidłowe odniesienie do siebie praw podmiotowych, które pozostają w konflikcie – pisze adwokat

 

Dyskutując o tej umowie, nie można zaakceptować logiki przyjętej przez strony konfliktu, a więc „sieć" z jednej strony (apoteoza wolności) i rząd z drugiej (szeroka ochrona własności). Dotknięta jest ona błędem uproszczenia według podejścia „albo – albo". Trzeba raczej przyjąć perspektywę systemową i dopiero wtedy próbować odpowiedzieć na fundamentalne pytanie o dobór przyjętych środków i dokonanych wyborów normatywnych służących realizacji celu.

Proporcjonalność

W prawie unijnym proporcjonalność spełnia szczególną funkcję, ponieważ prawo to jest oparte na permanentnej konkurencji interesu indywidualnego (jednostka v. jednostka) i wspólnego (jednostka v. wspólnota). Unijna koncepcja praw fundamentalnych ma charakter dyskursywny i opiera się na założeniu, że konstytucyjna ochrona jednostki zależy od odpowiedniego pogodzenia argumentów przemawiających za ochroną praw fundamentalnych i kontrargumentów uzasadniających ingerencję w prawo fundamentalne.

Zasadność ograniczenia prawa musi być wykazana w ramach formalnej struktury argumentacyjnej, a nie założona na podstawie domniemań. W tym sensie dla urzeczywistnienia swojego statusu jednostka potrzebuje arbitra – sądu. Stosując proporcjonalność, sąd nie formułuje celów politycznych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9266

Wydanie: 9266

Spis treści
Zamów abonament