Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sezonie sprawdza się zmienne rozłożenie zadań

25 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Gdy na pracę w firmie wpływa pogoda, czy nieregularność zamówień od klientów, warto zastosować nierównomierny rozkład czasu pracy. Pozwoli on ominąć przestoje i ograniczyć nadgodziny w innych okresach

Nierównomierny rozkład czasu pracy to sposób zorganizowania zadań w firmach stosujących dłuższe okresy rozliczeniowe. Polega na planowaniu obowiązków niezgodnie z nominałem ustalonym dla poszczególnych miesięcy. Siłą rzeczy nie skorzystają więc z niego zakłady, gdzie są systemy czasu pracy wymuszające użycie jednomiesięcznych okresów rozliczeniowych, czyli równoważnego z  możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin (art. 136 k.p.), skróconego tygodnia pracy (art. 143 k.p.) oraz w systemie weekendowym (art. 144 k.p.).

Dobre strony nierównomiernego rozkładu czasu pracy dostrzegło wiele firm, w których praca pojawia się sezonowo. Sprawdza się on też w przedsiębiorstwach dostarczających produkty lub usługi, na które jest nierównomierny popyt.

Coraz więcej zakładów widzi zalety tego rozkładu podczas wakacji, gdyż pozwala wydłużyć pracownikom okres wolnego, intensyfikując ich pracę przed  urlopem lub po urlopie. Albo wręcz przeciwnie – osoby, które zostają w firmach w szczycie sezonu, mają zaplanowany dłuższy czas pracy w okresie nieobecności kolegi, aby wykonać za niego najpilniejsze zadania.

W systemie podstawowym...

Ze względu na sztywną ośmiogodzinną normę dobową czasu pracy, która jest charakterystycznym elementem tego systemu (art. 129 k.p.),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9266

Wydanie: 9266

Spis treści
Zamów abonament