Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co grozi podatnikowi, gdy jego sprawą zajmie się sąd

27 czerwca 2012 | Vademecum kadry i płace | Michał Kołtuniak

Kodeks karny skarbowy określa metody karania sprawców. To, jaka sankcja zostanie w stosunku do nich zastosowana, zależy w dużej mierze od tego, jakiego czynu się dopuszczą

Przy orzekaniu w sprawach o czyny zabronione na podstawie k.k.s. sąd powinien kierować się określonymi wytycznymi.

Zgodnie z art. 12 § 2 sąd wymierza karę, środek karny lub inny środek według swego uznania, w granicach przewidzianych przez kodeks, bacząc, aby ich dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które mają one osiągnąć w stosunku do sprawcy, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Ponadto, zgodnie z art. 13 k.k.s., sąd uwzględnia w szczególności rodzaj i rozmiar ujemnych następstw czynu zabronionego, rodzaj i stopień naruszenia ciążącego na sprawcy obowiązku finansowego, jego motywację i sposób zachowania się, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem czynu zabronionego i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza czy czynił starania o zapobieżenie uszczupleniu należności publicznoprawnej lub o jej późniejsze wyrównanie.

Po stronie sądu leży więc obowiązek (oczywiście w przypadku stwierdzenia popełnienia czynu zabronionego, a także zaistnienia wszystkich przesłanek koniecznych do ukarania sprawcy) takiego dobrania kary, aby z jednej strony nie była ona zbyt wygórowana, z drugiej zaś była w takiej wysokości, aby zniechęcić sprawcę do ponownego zakazanego zachowania. Dodatkowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9268

Wydanie: 9268

Spis treści
Zamów abonament