Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy nieobecny nagle pojawi się w firmie, a jego etat jest czasowo zajęty

07 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Choć los zaangażowanego na miejsce tego, kto długo choruje lub wychowuje dziecko, nie jest pewny, to nielekko jest także jego szefowi. Może nawet przegrać z nim spór o naruszenie prawa, gdy wypowie angaż na zastępstwo

W 2002 r. roku wprowadzono do kodeksu pracy nową instytucję – umowę na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (art. 25 § 1 kodeksu pracy).

W założeniu ustawodawcy miała ona z jednej strony być instrumentem czasowego uzupełniania braków kadrowych, z drugiej zaś formą zachęty do tworzenia miejsc pracy, wprawdzie okresowego, ale zważywszy na sytuację na rynku pracy – bardzo potrzebnego.

Stosowaniu tych umów miała sprzyjać ich wysoka elastyczność, przejawiająca się przede wszystkim w tym, żeby bez uciekania się do środków nadzwyczajnych można było skorelować czas trwania umowy na zastępstwo z czasem nieobecności zastępowanego. Osiągnięciu tego celu miały sprzyjać takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9303

Wydanie: 9303

Spis treści
Zamów abonament