Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

15 sierpnia zróżnicował wysokość pensji załogi

29 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Pigulski
Inny nominał to inna wypłata za urlop okolicznościowy
źródło: Rzeczpospolita
Inny nominał to inna wypłata za urlop okolicznościowy

Sierpniowe święto kościelne przekłada się nie tylko na różne godziny pracy dla zatrudnionych, ale także na wysokość przysługujących im świadczeń, np. wynagrodzenia za urlop okolicznościowy

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to dzień, przez który w sierpniu 2012 r. niektórzy zatrudnieni mają do przepracowania 184 godziny, podczas gdy nominalny czas pracy innych wyniesie 176 godzin. Przełożyć się to może na różną wysokość należności pracowniczych.

Każde ze świąt zasadniczo obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Od tej reguły ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki, w myśl których zmniejszenia ilości roboczogodzin w danym miesiącu nie powodują święta przypadające w:

- niedzielę,

- dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (art. 130 § 2 i § 21 k.p.).

Czas pracy bez zmian

Powyższe oznacza, że w zależności od tego, na kiedy wyznaczono dni wolne z racji średnio 5-dniowego tygodnia pracy, nominał czasu pracy niektórych pracowników może być niekiedy dłuższy niż pozostałych (nawet w jednej firmie).

Taki stan rzeczy mógł mieć miejsce w sierpniu 2012 r., kiedy to w środę wypadło święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pełnoetatowcy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, dla których 15 sierpnia to dzień roboczy, nominalnie w tym miesiącu muszą wykonywać swe obowiązki służbowe przez 176 godzin. Gdyby jednak ww. święto było dla podwładnych wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9321

Wydanie: 9321

Spis treści
Zamów abonament