Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozumieć pojęcie „uzasadniony cel gospodarczy”

29 sierpnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Łukasz Kosonowski

Jeśli oszczędności podatkowe wynikające z restrukturyzacji wielokrotnie przewyższają inne korzyści, to państwa członkowskie nie muszą uznać połączenia lub podziału za neutralne podatkowo

Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 10 listopada 2011 r. w sprawie Foggia (C-126/10).

Zgodnie z prawem podatkowym Unii Europejskiej, procesy restrukturyzacyjne takie jak połączenia (przejęcia) lub podziały spółek są neutralne podatkowo, o ile nie zostały przeprowadzone wyłącznie z zamiarem osiągnięcia korzyści podatkowych, ale dokonano ich przede wszystkim w uzasadnionych celach gospodarczych.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 10 listopada 2011 r. wydał wyrok w sprawie Foggia (C-126/10), w którym odniósł się do przesłanki „uzasadnionych celów gospodarczych”. Przesłanka ta jest obecnie przewidziana w dyrektywie Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r., dotyczącej zasad opodatkowania procesów restrukturyzacyjnych (połączeń, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów oraz przeniesienia statutowej siedziby spółki oraz spółdzielni europejskiej – dalej: „dyrektywa”.

Wyrok Trybunału odnosił się do przepisów dyrektywy 90/ 434/EWG, która zawierała analogiczne regulacje do obecnie obowiązujących (została przez nie zastąpiona).

Celem nie może być rozliczenie straty

Zgodnie z art. 15 ust. 1 lit. a dyrektywy państwo członkowskie może odmówić stosowania korzyści wynikających z niej, jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9321

Wydanie: 9321

Spis treści
Zamów abonament