Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czesi sami zdecydują, czy chcą euro

29 sierpnia 2012 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Kaczorowski Robert Schuster
Petr Nečas (z lewej) z Manuelem Barroso,  przewodniczącym Komisji Europejskiej
źródło: AFP
Petr Nečas (z lewej) z Manuelem Barroso, przewodniczącym Komisji Europejskiej

Nie podpisaliśmy paktu fiskalnego, bo nie było do tego wystarczających powodów – mówi premier Czech Petr Nečas w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim i Robertem Schusterem

Rz: Rozpoczęła się batalia o budżet UE na lata 2014-–2020. Rząd w Pradze nie przyłączył się do pozostałych nowych państw członkowskich Unii, które domagają się jego zwiększenia. Dlaczego?

Petr Nečas: Jednym z priorytetów naszego rządu jest konsolidacja finansów publicznych. Jesteśmy przekonani, że stan współczesnej gospodarki oraz kryzys w wielu krajach strefy euro, spowodowane przez nieodpowiedzialne wydatki i nadmierne zaciąganie długów, wymagają prowadzenia polityki oszczędności i ograniczania wydatków tak, by dostępne środki były przeznaczane jedynie na te projekty, które przynoszą rzeczywistą korzyść. Przychody w budżecie europejskim w zdecydowanej większości pochodzą ze składek państw członkowskich, dlatego unijny budżet nie może abstrahować od naszych możliwości.

Poza tym jest oczywiste – niestety, również w świetle czeskich doświadczeń – że większy budżet nie musi zawsze oznaczać więcej korzyści. Państwa członkowskie strefy euro, będące największymi beneficjentami funduszy europejskich, przeżywają obecnie największe problemy gospodarcze. Znacznie ważniejsze niż wielkość pozyskanych i wydanych środków jest to, czy zostały one wykorzystane sensownie właśnie w tych obszarach, gdzie powstaje prawdziwa wartość dodana, przyczyniająca się do wzrostu gospodarczego i konkurencyjności. Ponadto w najbliższej perspektywie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9321

Wydanie: 9321

Spis treści
Zamów abonament