Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Świadczenia w interesie firmy bez VAT

29 sierpnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Joanna Ryś-Bednarczyk
Joanna Ryś-Bednarczyk doradca podatkowy, konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic  i Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Ryś-Bednarczyk doradca podatkowy, konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Jeśli towar jest wykorzystywany częściowo do celów działalności gospodarczej, a częściowo prywatnie, to należy ocenić, który sposób wykorzystania ma charakter przeważający

Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości 11 grudnia 2008 r. w  sprawie Danfoss A/S i Astra Zeneca A/S (C-371/ 07).

Dwie spółki zajmują się odrębnymi zakresami działalności. Danfoss była producentem i dystrybutorem przemysłowych systemów automatycznych. Astra Zeneca zajmowała się natomiast dystrybucją artykułów farmaceutycznych.

W  związku z działalnością gospodarczą firmy te prowadziły stołówki, w których sprzedawano żywność i napoje pracownikom. Stołówki ponadto wykorzystywane były do nieodpłatnego wydawania posiłków partnerom handlowym oraz pracownikom podczas spotkań organizowanych przez spółkę w jej lokalach.

Wszystkie towary i usługi nabywane z przeznaczeniem do stołówek były uznawane za wykorzystywane do celów czynności podlegającej opodatkowaniu. Naliczony VAT w całości podlegał więc odliczeniu od podatku należnego.

Niemniej jednak organy podatkowe uznały taką praktykę za nieprawidłową i zakwestionowały prawo spółek do odliczania VAT. Spółki nie zgodziły się z takim stanowiskiem i złożyły wnioski o zwrot podatku, które zostały jednak oddalone. W związku z czym spółki odwołały się do Sądu Najwyższego, który postanowił zawiesić postępowanie i zwrócić się do Trybunału m.in. z pytaniami dotyczącymi prawa państwa do pogorszenia sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9321

Wydanie: 9321

Spis treści
Zamów abonament