Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejność zaspokojenia roszczeń wierzycieli jest ustalona

03 września 2012 | Prawo i praktyka | Ewelina Orlińska-Kiedroń
Ewelina Orlińska-Kiedroń prawnik  z Kancelarii Radcy Prawnego Joanny Szanser-Smagacz w Krakowie
źródło: Rzeczpospolita
Ewelina Orlińska-Kiedroń prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Joanny Szanser-Smagacz w Krakowie

Zasadą jest, że syndyk płaci na bieżąco należności zaliczane do kategorii pierwszej w miarę wpływu do masy upadłości stosownych sum pieniężnych

Powszechnie uważa się, że upadłość przedsiębiorcy uniemożliwia odzyskanie od niego pieniędzy. W większości przypadków odzyskanie  wszystkich środków nie jest możliwe, bo wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy składa się wówczas, gdy nie jest on już w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z prób dochodzenia swoich należności na etapie postępowania upadłościowego.

Plan podziału

Głównym sposobem zaspokojenia wierzycieli w toku postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego jest podział funduszów masy upadłości i sum uzyskanych ze zbycia rzeczy i praw obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską na podstawie planu podziału.

Ten sposób zaspokojenia wierzycieli jest w postępowaniu likwidacyjnym zasadą, od której są wyjątki, np. bieżące zaspokajanie należności w miarę wpływu stosownych sum do masy - za zgodą sędziego – komisarza, potrącenie wierzytelności w przypadkach wymienionych w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze  (dalej: ustawa), czy sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego przez komornika lub notariusza oraz przejęcie na własność przedmiotu zastawu. Zasadniczym jednak sposobem zaspokojenia wierzycieli pozostaje podział funduszów masy upadłości.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9325

Wydanie: 9325

Spis treści
Zamów abonament