Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze uda się zastąpić angaż

03 września 2012 | Prawo i praktyka | Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz

Zaproponowanie samozatrudnienia pozwala przedsiębiorcy obniżyć pozapłacowe koszty pracy. Jednak nie każdy rodzaj czynności wolno zlecić do wykonania w ramach umowy o świadczenie usług

Obok klasycznych, przewidzianych w kodeksie pracy form zatrudnienia z aplikującym można związać się umową o współpracy czy z samozatrudnionym o świadczenie usług. Pozwalają one firmom lepiej i taniej funkcjonować oraz elastyczniej reagować na zmiany rynkowe, co jest szczególnie cenne przy niestabilnych warunkach gospodarczych.

Należy jednak pamiętać, że pracodawca i samozatrudniony to niezależne podmioty gospodarcze, ich relacje cechuje partnerstwo, a nie jak przy stosunku pracy – podporządkowanie. Stąd umowa z samozatrudnionym powinna dotyczyć takiego rodzaju czynności – pracy, które mogą być wykonywane bez kierownictwa pracodawcy.

Na własny rachunek

Powszechnie znany termin samozatrudnienia do dzisiaj nie doczekał się definicji ustawowej. Jego klasyfikacja nie sprawia jednak większych trudności.

Samozatrudniony to osoba fizyczna prowadząca samodzielnie i na własny rachunek, w sposób ciągły i zorganizowany jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą. Podstawą jej wykonywania jest ustawa z 2 lipca       2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).

Zastanawiając się nad współpracą na umowę o świadczenie usług zamiast klasycznej umowy o pracę, należy pamiętać o charakteryzujących je różnicach. Podstawowe cechy angażu pracowniczego określa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9325

Wydanie: 9325

Spis treści
Zamów abonament