Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mianowany – podejrzany

03 września 2012 | Publicystyka, Opinie | Agnieszka Rybak
Absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej  to urzędnicza elita, choć szkoła dziś podupada
autor zdjęcia: Michał Sadowski
źródło: Fotorzepa
Absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej to urzędnicza elita, choć szkoła dziś podupada
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa

Rząd zajął się wreszcie kolesiostwem, nepotyzmem i upolitycznieniem instytucji państwowych. Minister finansów zaproponował rezygnację z mianowania urzędników państwowych – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”

Nie wszyscy pamiętają tę historię, jednak akurat minister Jacek Rostowski powinien o niej słyszeć. W czasie gdy rozgrywała się akcja – czyli w roku 1994 – mieszkał wszak w samym jej sercu, czyli w Londynie. Dziennik „The Guardian" zbulwersował wtedy opinię publiczną informacją, że dwóch parlamentarzystów Partii Konserwatywnej przyjmowało od właściciela Harrodsa, biznesmena Mohameta al Fayeda, łapówki w zamian za zgłaszanie interpelacji i inne przysługi.

Ówczesny premier John Major zareagował szybko – powołał komisję, na której czele postawił sędziego Michaela Nolana. Ten przygotował kodeks standardów w życiu publicznym. „Seven Principles of Public Life" – bezinteresowność, nieprzekupność, obiektywizm, odpowiedzialność, jawność, uczciwość, przywództwo – to zasady, które stały się standardami brytyjskiego życia publicznego. Kodeksy etyczne określiły normy postępowania polityków i urzędników. Afera, która pokazała słabość systemu, przyczyniła się do jego naprawy.

Dlaczego minister Rostowski powinien przypomnieć sobie lorda Nolana? Ano dlatego, że – tłumacząc się oszczędnościami – wpadł na pomysł, by przez trzy lata zrezygnować z mianowań urzędników służby cywilnej.

5,9 proc. profesjonalizmu

Dla porządku przypomnijmy: korpus służby cywilnej wynosi obecnie ponad 122 tys. osób. Wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9325

Wydanie: 9325

Spis treści
Zamów abonament