Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa dni na opiekę w każdym roku kalendarzowym

27 września 2012 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Od chwili podjęcia obowiązków służbowych pracownik może korzystać z wolnego na dziecko, które nie ukończyło 14 lat. Prawo to przysługuje w całości jednemu z rodziców lub każdemu po połowie

Etatowcowi wychowującemu (jako rodzic albo opiekun prawny bądź faktyczny) dziecko, które nie ukończyło 14. roku życia, przysługuje prawo do zwolnienia od pracy. Za czas tego zwolnienia podwładny zachowuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Uprawnienie należy się od chwili podjęcia obowiązków służbowych, niezależnie od tego, w którym miesiącu pracownik rozpoczął ich realizację.

Przykład

X sp. z o.o. zatrudnia panią Patrycję od 1 lipca 2012 r. 3 września poprosiła przełożonego o udzielenie jej dwóch dni zwolnienia od pracy, aby sprawować opiekę nad 12-letnim synem. Szef odmówił. Twierdził, że skoro swoje obowiązki wykonuje dopiero od dwóch miesięcy, to taka pauza jej się nie należy.

To błędny pogląd. Prawo do tego zwolnienia pani Patrycja ma już od 1 lipca 2012 r. Do końca roku może więc wykorzystać dwa dni tej przerwy. Jeżeli jednak do 31 grudnia 2012 r. tego nie

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9346

Wydanie: 9346

Spis treści
Zamów abonament