Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki prawne uzyskania tak zwanego pokwitowania

26 października 2012 | Prawo i praktyka | Karol Sokół
Karol Sokół prawnik Kancelaria GESSEL
źródło: Rzeczpospolita
Karol Sokół prawnik Kancelaria GESSEL

Udzielając absolutorium, zgromadzenie wspólników nie pozbawia spółki możliwości dochodzenia ewentualnych roszczeń od zarządzających spółką na drodze sądowej z tytułu szkody

Jedno z kryterium weryfikacji członków organów korporacyjnych spółek prawa handlowego to uzyskanie absolutorium z wykonywanych w danym roku obowiązków. Oczywiście uzyskanie absolutorium lub odmowa jego udzielenia mają swoje praktyczne konsekwencje.

Regulacje Kodeksu spółek handlowych pozostają nader lakoniczne w stosunku do instytucji absolutorium. W konsekwencji od dawna trwa dyskusja nad charakterem prawnym absolutorium oraz skutkami jego udzielenia bądź nieudzielenia. Absolutorium, zwane także pokwitowaniem na gruncie uprzedniego kodeksu handlowego, stanowi zatwierdzenie i uznanie za prawidłową działalności członków organów spółek handlowych w danym roku obrotowym.

Jaki organ i jaki termin

Regulacja kodeksu spółek handlowych ogranicza się jedynie do określenia organu, w którego kompetencji leży udzielenie absolutorium oraz terminu na podjęcie uchwały w tym zakresie. Stosownie do art. 221 kodeksu spółek handlowych w kompetencji zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością leży udzielenie absolutorium członkom zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej.

Natomiast art. 231 § 2 pkt 3 k.s.h. prawnego stanowi, że podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium powinno nastąpić na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników zwołanym w terminie 6 miesięcy od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9371

Wydanie: 9371

Spis treści
Zamów abonament