Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar niesprawiedliwości

26 października 2012 | Publicystyka, Opinie | Dariusz Wysocki
źródło: Rzeczpospolita

Procedura sądowa powinna służyć ustaleniu prawdy i wydaniu słusznego rozstrzygnięcia w rozsądnym terminie – twierdzi prawnik

Za zło płacić powinien ten, kto je wyrządził. Jeżeli w stan oskarżenia postawiono niewłaściwą osobę albo też nie udało się uzyskać pewności, czy jest to osoba właściwa, to cenę zarówno wyrządzonego zła, jak nieskutecznego działania organów państwa płaci obywatel. Płaci tyle razy, ile razy prowadzone jest postępowanie w tej samej sprawie i tak długo, dopóty trwa proces.

Po jego zakończeniu zmuszany jest przy tym nadal trzymać się za kieszeń. Najpierw latami utrzymuje tymczasowo aresztowanego, a po wszystkim często składa się na odszkodowanie i zadośćuczynienie dla niego za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie. Sąd odwoławczy, uchylając wyrok i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania, z zasady przedłuża bowiem „tymczasową" w założeniu i w myśl prawa izolację oskarżonego.

Czekać nierozsądnie długo

Wyżyny absurdu osiągnięte zostają wówczas, gdy obywatel, płacący wysoką cenę popełnianych przestępstw, zmuszany jest płacić przestępcy za to, że państwo nie potrafiło należycie zorganizować procesu. Dochodzi do tego w sytuacji, w której tymczasowe aresztowanie, niezależnie od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9371

Wydanie: 9371

Spis treści
Zamów abonament