Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan zdrowia bez tajemnic

26 października 2012 | Prawo i praktyka | Mateusz Brząkowski

Podmiot wydający zaświadczenie do uzyskania pomocy de minimis ma prawo żądać udzielenia niezbędnych informacji mających związek z przedmiotem kontroli. Może też pytać o stopień niepełnosprawności i schorzenia

Pomoc de minimis to szczególny rodzaj pomocy publicznej udzielanej pracodawcy. Jej łączna wartość nie może przekroczyć 200 tys. euro w ciągu trzech lat budżetowych (jedynie w sektorze transportu – 100 tys. euro, a dla sektora rybołówstwa – 30 tys. euro). Za lata budżetowe przyjmuje się tu lata podatkowe.

Pod uwagę bierze się zatem wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcy w danym roku podatkowym oraz w dwóch poprzedzających latach podatkowych. Zasady udzielania ww. pomocy określa rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (DzU UE L nr 379 z 28 grudnia 2006 r.).

Właściwy adresat

Dla pracodawców, którzy prowadzą zakłady pracy chronionej (ZPChr) oraz tych przedsiębiorców, którzy utracili status, ale zgodnie z art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji mają prawo do posiadania i korzystania z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) szczególne znaczenie mają przepisy w zakresie pomocy de minimis zawarte w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji) oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9371

Wydanie: 9371

Spis treści
Zamów abonament