Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynsz płacony za urządzenie przemysłowe jest należnością licencyjną

09 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Artur Lewicki
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli przedsiębiorca dzierżawi lub leasinguje sprzęt od zagranicznej firmy, to musi pobrać i zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. przychodu. Umowy międzynarodowe mogą jednak ustalić inną stawkę.

Aktywność gospodarcza przedsiębiorców prowadzi do poszukiwania rozwiązań zapewniających optymalną efektywność finansową i gospodarczą ich przedsięwzięć. W prowadzonej działalności korzystają z różnorodnych urządzeń, które stanowią ich własność, lecz równie często znajdują się w ich posiadaniu na podstawie umów najmu lub innych (leasing, dzierżawa itp.).

Powiązania kapitałowe oraz ożywione kontakty międzynarodowe powodują, że część przyjmowanych w najem przez polskich podatników urządzeń technicznych jest sprowadzana z zagranicy, a czynsz płacony jest osobom zagranicznym - nierezydentom występującym w roli wynajmujących.

Stąd też warto zwrócić uwagę, że w relacjach międzynarodowych kwalifikacja podatkowa płaconego czynszu jest bardziej skomplikowana niż w przypadku czynszu wypłacanego w obrocie krajowym. Może być on potraktowany jako „należność licencyjna", od której polski najemca powinien pobrać podatek i odprowadzić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Pozwoli to na uniknięcie zarzutu niewywiązania się z funkcji płatnika i tym samym uniknięcie negatywnych konsekwencji finansowych oraz karno skarbowych.

Jak klasyfikować

Zagraniczni rezydenci, którzy uzyskują w Polsce przychód m.in. z tytułu należności za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9431

Wydanie: 9431

Spis treści
Zamów abonament