Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zbycie prawa użytkowania wieczystego

15 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Mirosław Pawełczyk

Przy dostawie budynków lub budowli trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się jego wartości. Wyjątek dotyczy oddania (a nie sprzedaży), a więc czynności dokonywanych tylko przez gminę lub Skarb Państwa

- Spółka zamierza zbyć prawo wieczystego użytkowania gruntu działki wraz z prawem własności położonych na niej budynków. Prawo to wraz z własnością budynków spółka nabyła na podstawie umowy sprzedaży w 2006 roku. W związku z zawartą umową poprzedni zbywca nieruchomości wystawił fakturę VAT wykazując na niej zwolnienie podatkowe dokonanej dostawy. Od momentu zakupu spółka nie dokonywała na tej nieruchomości żadnych nakładów. W księdze wieczystej ujawnione są również budynki przemysłowe. Zgodnie z treścią Działu II własność gruntu przysługuje Skarbowi Państwa, a użytkownikiem wieczystym jest spółka. Dział III i IV wolne są od wpisów. Jakie stawki VAT będą obwiązywały przy sprzedaży tego prawa wieczystego użytkowania wraz z budynkami? – pyta czytelnik.

Istotą użytkowania wieczystego gruntów, określonego w art. 232 i nast. kodeksu cywilnego jest to, że właścicielem gruntu pozostaje gmina lub Skarb Państwa, natomiast budynki i urządzenia wzniesione przez wieczystego użytkownika na tym gruncie stają się jego własnością. Tak samo jest w przypadku budynków i budowli, które użytkownik nabył przy zawarciu umowy o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste.

Budynki i budowle wzniesione przez użytkownika lub przez inną osobę, najczęściej przez posiadacza, na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym są własnością tej osoby. Budynki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9436

Wydanie: 9436

Spis treści
Zamów abonament