Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z górą grosza?

15 stycznia 2013 | Ekonomia | Adam Roguski
Tuż po denominacji, w 1990 roku wybito zaledwie 29 mln jednogroszówek. W rekordowym 2005 roku nakład wyniósł aż 375 mln.
źródło: Rzeczpospolita
Tuż po denominacji, w 1990 roku wybito zaledwie 29 mln jednogroszówek. W rekordowym 2005 roku nakład wyniósł aż 375 mln.

Coraz więcej osób, na razie w Warszawie, wymienia jednogroszówki na monety o wyższym nominale – przyznają przedstawiciele banku centralnego

Możliwość wycofania z obiegu monet jedno- i dwugroszowych skłoniła Polaków do wymieniania zgromadzonych w domach monet na wyższe nominały. Narodowy Bank Polski potwierdza, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie możliwością wymiany monet w oddziałach NBP.

Według szacunkowych danych w obiegu jest około 4,6 mld monet 1 gr i 2,3 mld o nominale 2 gr, podczas gdy wszystkich monet łącznie jest niespełna 13 mld.

Centralny bank dysponuje jedynie 16 placówkami na cały kraj, dlatego przed wymianą należy się umówić telefonicznie. Jeśli przyniesiemy nie więcej niż 500 sztuk monet, wymiana będzie darmowa.

„Drobne" rozmieniają również banki komercyjne, jednak zamiast tego można po prostu wpłacić górę groszy na swój rachunek. – Banki mają obowiązek przyjmowania wpłaty w bilonie i nie są uprawnione do naliczania za to dodatkowej opłaty ponad prowizję od wpłaty gotówki na rachunek, jeśli taka obowiązuje w banku – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

PKO BP, największy bank detaliczny w Polsce, rozmienia pieniądze za prowizją, ale wpłata na konto nie kosztuje nic. Biuro prasowe nie odpowiedziało nam na pytanie, czy wzrosło zainteresowanie tymi operacjami. Powraca również kwestia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9436

Wydanie: 9436

Spis treści
Zamów abonament