Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Celowe upłynnianie dobytku będzie karane

15 stycznia 2013 | ABC małego przesiębiorcy | Arkadiusz Jaraszek

Dłużnika, który ukrywa majątek, można pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Za udaremnianie egzekucji komorniczej grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności

Zdarza się, że dłużnik, wiedząc, że sąd wydał nakaz zapłaty, a komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, pozbywa się swojego majątku, z którego mógłby zaspokoić się wierzyciel. Nie ma jednak świadomości, że za niespłacone długi można odpowiadać nie tylko na drodze cywilnej, ale także karnej.

Zagrożenie upadłością lub niewypłacalnością

Zgodnie z art. 300 § 1 kodeksu karnego – kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą określenie osoby, która może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej za to przestępstwo jest o tyle prosta, że to przedsiębiorca samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. To on osobiście może więc zdecydować o uszczupleniu swojego majątku, żeby nie spłacić wierzycieli.

W przypadku osób prawnych, np. spółek z o.o. i akcyjnej występuje tożsamość upadłego z osobą działającą na szkodę wierzyciela. Upadłość może bowiem grozić wyłącznie spółce, a nie członkom jej władz. Z kolei sprawy spółki mogą prowadzić jedynie osoby fizyczne upoważnione do tego, a więc np. prezes czy inni członkowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9436

Wydanie: 9436

Spis treści
Zamów abonament