Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć i zarejestrować spółkę

28 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Ewelina Orlińska-Kiedroń
Ewelina Orlińska-Kiedroń prawnik  z Kancelarii Radcy Prawnego Joanny Szanser-Smagacz  w Krakowie
źródło: Rzeczpospolita
Ewelina Orlińska-Kiedroń prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Joanny Szanser-Smagacz w Krakowie

Najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z o.o. Do jej zalet należy brak odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania oraz stosunkowo niskie koszty jej założenia i prowadzenia

Na wzrost zainteresowania spółkami z o.o. miały wpływ dwie nowelizacje kodeksu spółek handlowych. Pierwsza z 8 stycznia 2009 r., w wyniku której obniżony został kapitał zakładowy niezbędny do założenia spółki z 50 tys. zł do 5 tys. zł. Otworzyło to możliwość powołania spółki z o.o. przedsiębiorcom, których wcześniej nie było na to stać. Druga zmiana z 1 kwietnia 2011 r. umożliwiła, począwszy od 2012 r., zakładanie spółek z o.o. przez Internet.

W wyniku tych zmian, planujący założyć spółkę z o.o. mogą skorzystać z jednej z dwóch metod jej zakładania. Nie oznacza to, że istnieją dwa rodzaje takich spółek. Odpowiednie przepisy k.s.h stosuje się zarówno do spółek założonych tradycyjnie, jak i tych tworzonych przez Internet. Odrębności dotyczą jedynie etapu rejestracji, natomiast podstawy i zasady funkcjonowania pozostają takie same.

Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki z o.o. warto zapoznać się z procedurą jej tworzenia, a następnie rozważyć dwie możliwe metody jej utworzenia i dopiero wówczas dopasować procedurę do własnych potrzeb i możliwości.

Można klasycznie

Procedurę tę zawsze inicjuje zawarcie umowy (aktu założycielskiego spółki) w formie aktu notarialnego, która powinna zakończyć się uzyskaniem przez spółkę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9447

Wydanie: 9447

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament