Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strażnicy stabilności cen mają teraz nowe zadania

28 stycznia 2013 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
W latach 90. wiele banków centralnych uznało, że ich głównym zadaniem powinno być zapobieganie deflacji lub nadmiernej inflacji.  W ramach tej polityki określają pożądany poziom inflacji i próbują do niego sprowadzić rzeczywistą dynamikę cen.
źródło: Rzeczpospolita
W latach 90. wiele banków centralnych uznało, że ich głównym zadaniem powinno być zapobieganie deflacji lub nadmiernej inflacji. W ramach tej polityki określają pożądany poziom inflacji i próbują do niego sprowadzić rzeczywistą dynamikę cen.

Globalny kryzys sprowokował debatę na temat celów banków centralnych. Wielu ekonomistów uważa, że ograniczanie się do dbania o stabilność cen to zbyt mała rola dla tych instytucji.

Podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen – zapisano w ustawie o NBP. Od kilkunastu lat dbanie o stabilność cenową to zresztą jedno z głównych zadań wielu banków centralnych na świecie, choć nie  jedyne.

Kryzys postawił jednak przed władzami pieniężnymi nowe wyzwania. I sprowokował w kręgach akademickich debatę, czy rola banków centralnych nie była dotąd zbyt wąsko określona. Niektóre wnioski już są wprowadzane w życie.

Zmiany po kryzysach

Rewolucje w funkcjonowaniu banków centralnych i w przeszłości bywały wymuszane przez kryzysy. W czasach gdy obowiązywał system walutowy z Bretton Woods, banki centralne dbały głównie o utrzymanie sztywnego kursu swoich walut wobec dolara amerykańskiego, który był wymienialny na złoto. System ten upadł na początku lat 70.

To oraz stagflacja (niskie tempo wzrostu gospodarczego połączone z wysoką inflacją) skłoniło niektóre banki do zmiany celów. Niektóre z nich, np. niemiecki Bundesbank, zdecydowały się na kontrolowanie przyrostu ilości pieniądza, co okazało się skuteczne w dławieniu inflacji w tamtym okresie. Podejście to do dziś zresztą znajduje pewne odzwierciedlenie w strategii Europejskiego Banku Centralnego odwołującego się do tradycji Bundesbanku.

Wiele innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9447

Wydanie: 9447

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament