Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie przekazać innej osobie pozwolenie na budowę

28 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca, który kupił budynek w stanie surowym, przeniósł na siebie pozwolenie niezbędne do kontynuowania inwestycji

Rozpoczętą budowę zawsze można dokończyć. Trzeba jednaka zadbać o formalności. Jeżeli chodzi o przeniesienie pozwolenia budowlanego, warto zajrzeć do art. 40 prawa budowlanego. Mówi on o trzech warunkach, które trzeba łącznie spełnić.

Prawie na każdym etapie

Uwaga! Przeniesienie pozwolenia na budowę jest dopuszczalne zarówno w czasie trwania robót budowlanych, jak i wtedy, gdy nie zostały one jeszcze rozpoczęte. Art. 40 nie stosuje się, gdy roboty budowlane zostały już zakończone. Istotą bowiem przeniesienia pozwolenia jest umożliwienie innemu podmiotowi kontynuowania robót. Natomiast jeżeli zostały one już wykonane wydanie decyzji administarcyjnej przenoszącej pozwolenie budowlane byłoby w sposób oczywisty bezcelowe.

Najpierw zgoda

Przede wszystkim sprzedający musi wyrazić zgodę na przeniesienie, a kupujący zobowiązać do przejęcia nie tylko samych praw, ale i obowiązków związanych z pozwoleniem. Nabywca nieruchomości nie może zmusić zbywcy do wyrażenia zgody na przeniesienie pozwolenia.

Ponadto przedsiębiorca, który chce nabyć działkę z rozpoczętą budową, musi złożyć oświadczenie, że przysługuje mu prawo do dysponowania gruntem. A to oznacza, że nie może przenieść na siebie pozwolenia, jeżeli nie ma tytułu prawnego do gruntu.

Zgodnie zaś z art. 3 prawa budowlanego przez prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9447

Wydanie: 9447

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament