Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drobne błędy w fakturach bez negatywnych konsekwencji

01 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat Tomasz Siennicki
Tomasz Siennicki partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec  & Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Siennicki partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Od 1 stycznia zmieniły się regulacje dotyczące dokumentowania sprzedaży. Części podatników nie udało się jednak na czas dostosować programów komputerowych do nowych przepisów. Nie powinno to powodować problemów z fiskusem

Zasady wystawiania faktur określone są w rozporządzeniu ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 68, poz. 360 ze zm. – dalej rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur).

Obowiązujące od 1 stycznia zmiany w zasadach wystawiania faktur wynikają natomiast z rozporządzenia ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. (DzU z 18 grudnia z 2012 r., poz. 1428 – dalej nowelizacja rozporządzenia).

Podatnicy dostali więc niecałe dwa tygodnie na zapoznanie się z nowymi przepisami i wdrożeniem zmian w programach komputerowych. Nic więc dziwnego, że na początku stycznia wiele firm wystawiało faktury, wykorzystując niedostosowane do nowych regulacji programy. Tymczasem sprzedaż towarów i świadczenie usług, które miały miejsce od 1 stycznia 2013 r., powinny być już dokumentowane zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia >patrz ramka.

Nazwy uproszczone

Zmiany przepisów regulujących wystawianie typowych faktur (sprzedaż krajowa bez zastosowania szczególnych procedur opodatkowania) dotyczą m.in.:

- ich oznaczania – obecnie dokument sprzedaży nazywany jest „Fakturą", wcześniej „Fakturą VAT",

- nazwy podatnika i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9451

Wydanie: 9451

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament